ALFA ROMEO Alfa Romeo 75 2.0L Twin Spark 5MT RWD (128 HP)
1985–
146
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |