ALFA ROMEO Alfa Romeo 75 3.0L V6 5MT RWD (188 HP)
1985–
185
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |