ALFA ROMEO Alfa Romeo Alfasud Sprint 1.5
1976–
94
bhp
Power
109
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |