ALFA ROMEO Alfa Romeo Arna 1.2L 5MT FWD (63 HP)
1983–
62
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1186cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46.3kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |