ALFA ROMEO Alfa Romeo Arna 1.2L 5MT FWD (68 HP)
1983–
67
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1186cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |