ALFA ROMEO Alfa Romeo Giulia Berlina 1.6L 4AT (93 HP)
1962–
90
bhp
Power
103
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1570cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4204mm |
| Width | 1552mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2515mm |
| Kerb Weight | 998kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155-15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |