ALFA ROMEO Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2.9L V6 6MT (510 HP)
2016–
503
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
191
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2891cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 307km/h |
| Top Speed | 191mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/35Zr19 || P285/30Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |