ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde 1.4 MultiAir 6AT (170 HP)
2009–
168
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2410mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated 305 X 28 D |
| Rear Brakes | Discs 251 X 10 D |