ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo 0.9L TwinAir 5MT FWD (86 HP)
2008–
84
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 875cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 281 X 26 D |
| Rear Brakes | Discs 251 X 10 D |