ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo 1.3L 5MT FWD (90 HP)
2016–
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
73.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 73.5mpg |
| Combined | 3.2L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 2.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |