ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo 1.3L JTDm 5MT FWD (95 HP)
2008–
94
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 281 X 26 D |
| Rear Brakes | Discs 251 X 10 D |