ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo 1.4L 6MT FWD (155 HP)
2008–
153
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 281 X 26 D |
| Rear Brakes | Discs 251 X 10 D |