ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo 1.4L MultiAir 6AT FWD (135 HP)
2008–
133
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
43
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 281 X 26 D |
| Rear Brakes | Discs 251 X 10 D |