ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo 1.4L TwinAir Bifuel 6MT FWD (120 HP)
2013–
118
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 281 X 26 D |
| Rear Brakes | Discs 251 X 10 D |