ALFA ROMEO Alfa Romeo MiTo 1.6L JTDm 6MT FWD (120 HP)
2008–
118
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 281 X 26 D |
| Rear Brakes | Discs 251 X 10 D |