ALFA ROMEO Alfa Romeo Spider Series II 1.8L 5MT FWD (113 HP)
1970–
111
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83.1kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4120mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2248mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |