ALFA ROMEO Alfa Romeo Spider Series II 2.0L 5MT FWD (126 HP)
1970–
124
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 124bhp |
| Power | 92.7kW |
| Torque | 177Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4120mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2248mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |