ALFA ROMEO Alfa Romeo Spider 4.7L V8 6AT (450 HP)
2008–
444
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
14.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4691cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 290km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.9mpg |
| Combined | 15.8L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 || 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |