ALFA ROMEO Alfa Romeo Sport Wagon 1.5L 5MT FWD (95 HP)
1988–
94
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 179km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |