ALFA ROMEO Alfasud Giardinetta 1.3L 5MT (68 HP)
1975–1978
67
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1286cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3975mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |