ALFA ROMEO Alfasud Giardinetta 1.4L 5MT FWD (71 HP)
1978–1981
70
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52.2kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3975mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 920kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |