ALFA ROMEO Alfasud Sprint 1.5L 5MT (85 HP)
1976–1983
84
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |