ALFA ROMEO Alfasud Sprint 1.5L Veloce 5MT (95 HP)
1976–1983
94
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |