ALFA ROMEO Alfasud Ti 1.2L 4MT FWD (68 HP)
1973–1977
67
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1186cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3927mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |