ALFA ROMEO Alfasud Ti 1.3L 5MT FWD (75 HP)
1973–1977
74
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1286cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3927mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 860kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |