ALFA ROMEO Alfasud Ti 1.3L 5MT FWD (79 HP)
1978–1980
78
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 78bhp |
| Power | 58.1kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3934mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 880kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |