ALFA ROMEO Alfasud Ti 1.3L 5MT FWD (86 HP)
1980–1983
85
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 85bhp |
| Power | 63.2kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1615mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 885kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |