ALFA ROMEO Alfasud Ti 1.5L 5MT FWD (95 HP)
1980–1983
94
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1615mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 885kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |