ALFA ROMEO Alfasud 1.2 4MT (63 HP)
1972–1977
62
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1186cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46.3kW |
| Torque | 83Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3889mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |