ALFA ROMEO Alfetta GT 1.6L 5MT RWD (108 HP)
1974–1980
106
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1570cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79.4kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |