ALFA ROMEO Alfetta GT 1.8L 5MT RWD (121 HP)
1974–1980
119
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1779cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |