ALFA ROMEO Alfetta GT 2.0L 5MT RWD (115 HP)
1974–1980
115
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 85.8kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |