ALFA ROMEO Alfetta GTV 2.0L 5MT RWD (111 HP)
1976–1982
111
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.8kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2413mm |
| Kerb Weight | 1206kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 180/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |