ALFA ROMEO Alfetta GTV 2.0L 5MT RWD (130 HP)
1976–1982
129
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2413mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 180/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |