ALFA ROMEO Alfetta GTV 2.0L Turbodelta 5MT RWD (150 HP)
1976–1982
148
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 231Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2413mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 180/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |