ALFA ROMEO Alfetta 1.8L 5MT RWD (121 HP)
1972–1979
119
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1779cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |