ALFA ROMEO Alfetta 2.0L 5MT RWD (130 HP)
1979–1984
128
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |