ALFA ROMEO Alfetta 2.0L TD 5MT RWD (82 HP)
1979–1984
80
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |