ALFA ROMEO Brera 2.0L JTDm 6MT FWD (170 HP)
2005–2010
168
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4412mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |