ALFA ROMEO Brera 3.2L JTS 6MT FWD (260 HP)
2005–2010
256
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3175cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 322Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4412mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |