ALFA ROMEO Giulia Coupe 1300 GTA Junior 1.3L 5MT (96 HP)
1965–1972
95
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 210km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 790kg |
| Boot Capacity | 680L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |