ALFA ROMEO Giulia Veloce 2.0L Q4 8AT AWD (280 HP)
2016–
276
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |