ALFA ROMEO Giulia Veloce 2.2L Q4 8AT AWD (210 HP)
2016–
207
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.4kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |