ALFA ROMEO Giulia 2.0L 8AT AWD (280 HP)
2016–2022
276
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 91W // 255/40 R18 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |