ALFA ROMEO Giulia 2.2L JTDM 6MT RWD (136 HP)
2016–2022
134
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 91W // 255/40 R18 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |