ALFA ROMEO Giulietta Berlina 1.3L 4MT (54 HP)
1955–1964
54
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2390mm |
| Kerb Weight | 876kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |