ALFA ROMEO Giulietta Quadrifoglio Verde 1.8L TBi 6AT (240 HP)
2011–2016
237
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1742cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 330Mm |
| Rear Brakes | Discs 278Mm |