ALFA ROMEO Giulietta Spider 1.3
1955–1965
80
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3401mm |
| Width | 1539mm |
| Height | 1181mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 858kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |