ALFA ROMEO Giulietta 2.0L JTDM 6MT FWD (170 HP)
2010–2016
168
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |