ALFA ROMEO GTV 1.8L TS 5MT FWD (144 HP)
1995–2003
142
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 110L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |